piątek, listopada 16, 2012

Jak radzić sobie ze stresem?

Codzienność czasem nas przytłacza. Biegniemy do pracy, z pracy, po zakupy, do urzędu, etc. Denerwujemy się, że pora zapłacić rachunki, a tu dziecko zachorowało i w aptece zostawiłyśmy fortunę.
Żyjemy w pośpiechu i na wysokich obrotach. Nie jesteśmy jednak maszynami i czasami czujemy się zmęczeni, nie tylko fizycznie. 
Czym jest stres? Jest to najogólniej ujmując reakcja organizmu na sytuacje trudne, obciążające nadmiernie - zarówno psychicznie jak i fizycznie. Kiedy dostarczamy naszemu organizmowi zbyt wiele sytuacji trudnych, wtedy on się buntuje.
                                           fot.Dar1930


Objawia się to pobudzeniem emocjonalnym, wzrostem ciśnienia krwi, przyspieszoną akcją serca, suchością w ustach, przyspieszeniem oddechu, a na ciele może wystąpić gęsia skórka. Stężenie cukru we krwi rośnie.
Każdy z nas doświadcza czasem tak silnego stresu, jednak dopiero kiedy występuje on często, staje się niebezpieczny dla nas.
Jak radzić sobie ze stresem?
Naukowcy z University of Maryland School of Public Health w USA dowiedli, że odczuwanie stresu można zmniejszyć dzięki półgodzinnemu odpoczynkowi lub ćwiczeniom fizycznym. Jednak tylko ćwiczenia mają dłuższe działanie antystresowe.
Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie "Medicine and Science in Sports and Exercise":
"Odkryliśmy, że ćwiczenia pomagają zniwelować wpływ wystawienia na stres emocjonalny. Jeśli ćwiczysz, nie tylko zredukujesz swój lęk, ale będziesz także zdolny do utrzymania niskiego poziomu lęku podczas konfrontacji z emocjonalnymi sytuacjami" - mówi J. Carson Smith, główny autor badania.

więcej na ten temat---> http://www.stres.medserwis.pl/index.php?t=14&id_t=8508
Ciekawostka: małżeństwo obniża poziom stresu :)

Jak my, kobiety, możemy pomóc sobie, kiedy stres nas przygniata i czujemy się fatalnie?
Jeśli nie są to skrajne reakcje na stres, które wymagają pomocy specjalisty, to możemy spróbować domowymi sposobami załagodzić go.
*Ćwiczenia oddechowe - pomagają uspokoić szybko bijące serce i wyciszyć emocje. W internecie można znaleźć bez problemu ich dokładne opisy.
fot.Dar1930
*Czekolada i orzechy włoskie to jedne z potraw, które pomagają w walce ze stresem. Pamiętajmy jednak, że tylko ciemna (gorzka) czekolada ma takie działanie. No i oczywiście nie przesadzajmy z ilością ;)
*Kąpiel relaksacyjna rozluźni spięte mięśnie i wyciszy emocje. Wystarczy wlać do wanny ulubiony olejek lub płyn do kąpieli, zapalić kilka świec. Woda nie powinna być jednak zbyt gorąca. Na oczyszczoną twarz nałóżmy maseczkę lub tylko na powieki zaparzone (i ostudzone) saszetki ekspresowej herbaty. 15 - 30 minut takiego odpoczynku i od razu poczujemy się lepiej.
*Masaż relaksacyjny pobudzi mięśnie,skórę, a jednocześnie zrównoważy negatywne reakcje organizmu na stres przywracając spokojny oddech, rytm serca i właściwe ciśnienie krwi. 
Kąpiel i masaż dobrze jest wspomóc muzyką relaksacyjną.
                                         fot.Dar1930

Walcząc ze stresem nie zapominajmy o uśmiechu. Naukowcy udowodnili, że nawet ten wymuszony daje sygnały organizmowi, że jesteśmy zadowoleni, radośni, szczęśliwi. Nie żałujmy zatem sobie uśmiechu - sobie samym i otoczeniu :)

3 komentarze:

 1. oo tak po dzisiejszym dniu masaż to jedna z najbardziej upragnionych rzeczy na tę chwilę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mała kawka, słodkie ciacho i ploteczki z przyjaciółką to tez dobry sposób na odreagowanie ;)

   Usuń
 2. Dobrym sposobem na stres jest też spisanie sytuacji stresowych na kartce oraz czarnych scenariuszy do tych sytuacji, a następnie zaakceptowanie ich. Wbrew pozorom pomaga! Sprawdź też inne sposoby jak sobie radzić ze stresem

  OdpowiedzUsuń

Za odwiedziny serdecznie dziękuję :) Każda wizyta i komentarz, sprawia mi wielką przyjemność. :) W miarę możliwości staram się odwiedzać wszystkich czytelników , tych , których znam i tych, którzy odwiedzają mnie po raz pierwszy. :)
Dziękuję i zapraszam ponownie :)

Copyright © 2014 Szysia , Blogger