czwartek, lutego 28, 2013

Spam

Co to jest spam chyba wszyscy wiedzą. Najprościej ujmując są to wszelkie niechciane wiadomości przesyłane do nas. Na pewno każdy korzystający z poczty elektronicznej ma z nimi do czynienia. Spam może przybierać różną formę - od reklam wysyłanych nam przez portal w jakim mamy pocztę przez zaproszenia z różnych stron, na których zarejestrowali się nasi znajomi do emaili zawierających wirusy.
źródło: http://blog.zaplac.to/

Godzę się na reklamówki rozsyłane przez portale na jakich mam zarejestrowane swoje skrzynki. Godzę się, bo zakładając je poinformowano mnie o takiej możliwości. Rozumiem, że ktoś ponosi koszty związane z utrzymaniem serwerów i jakoś trzeba na to zarobić. Godzę się, bo miałam wybór podczas rejestrowania się - oni uprzedzili o tym, ja się zgodziłam.
I to jest jedyny spam, który przyjmuję ze spokojem i bez lęku, że ktoś mi "coś" może podesłać.
Nie godzę się na to, żeby moi znajomi zapraszali mnie na przeróżne portale wykorzystując do tego formularze umieszczone na tych stronach. Dlaczego? Dlatego, że w znacznej większości są to systemy na wyłudzanie danych osobowych. Jeśli ktoś podaje tam swoje dane, to mało mnie to obchodzi. Jeśli jednak podaje tam moje dane, to mnie to denerwuje. I nie chcę tego, bo najczęściej te dane wędrują (czytaj: są odsprzedawane) dalej. I w ten sposób moja skrzynka zasypywana jest śmieciami. Z jakiej racji ktoś zarabia na moim adresie mailowym, nazwisku czy innych danych? To jest MOJE i tylko JA mam prawo przekazywać to dalej. Regułka typy "zgoda na przetwarzanie danych osobowych" jest dość ogólna daje niestety furtkę na sprzedaż. I pamiętajcie, że nie mamy pewności kto w końcowym efekcie wejdzie w posiadanie naszych danych - może to być wyjątkowo złośliwy haker, który podeśle nam prezencik w postaci wirusa, który zniszczy nasz twardy dysk i przy okazji roześle się do naszych znajomych. Oczywiście bez naszej wiedzy.

Szanujmy wzajemnie nasze dane w jakiejkolwiek formie i zastanówmy się zanim podamy swój czy znajomych adres mailowy. Może się okazać, że zamiast uczestnictwa w czymś fajnym, dostaniemy mało fajny problem.


3 komentarze:

 1. Mnie trochę denerwuje gdy atakują mój telefon.
  Jak nie mam grać o 10000 tys to wróżka, która chce mi powiedzieć jak mój mąż będzie miał na imię :)
  Też mi wróżka, która nie wie, że mam już długoletniego męża :)Nie wiem czy można to zaliczyć pod spam ale aż mnie trzęsie gdy kilka razy dziennie biegnę do telefonu po to żeby nogi rozruszać.
  Ale w sumie zgadzam się, spam jest strsznie wkurzający

  OdpowiedzUsuń
 2. tyle spamu dostaje dostaje, że aż się nie chce wchodzić na pocztę. Ostatnio denerwują mnie maile w nazwie spotkanie a wysyła np. ania, itp.... oszaleć można.

  a smsy o treści wygrałaś,... nie chcesz odebrać nagrody....

  maskara i nie wiem jak temu zapobiec :/  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo często nasze dane trafiają "z polecenia" kogoś znajomego. Często nieświadomie to robią.
  Nagminnie nasze dane są nielegalnie sprzedawane przez pracowników firm posiadających je w swojej bazie. I nie ma na to sposobu :/ wkurzające :/

  OdpowiedzUsuń

Za odwiedziny serdecznie dziękuję :) Każda wizyta i komentarz, sprawia mi wielką przyjemność. :) W miarę możliwości staram się odwiedzać wszystkich czytelników , tych , których znam i tych, którzy odwiedzają mnie po raz pierwszy. :)
Dziękuję i zapraszam ponownie :)

Copyright © 2014 Szysia , Blogger